SAK ložiska - ložiska, ložisková tělesa, ložisková pouzdra

sak-loziska.cz

 

Hlavní menu

O naší firmě
Prodejna: 558 694 894
E-SHOP SAK LOŽISKA
Kontakty
Aktuální sklad
Certifikáty
Sortiment ložisek
Koneční uživatelé ložisek
Obchodní firmy
ZKL v praxi
Aktuality
Speciální nabídka ZKL
Katalog ZKL ke stažení
E E T

Poslední články

Anketa

Partneři portálu


Náš tip

http://sak-loziska.cz/?skategorie=40

Výprodej ložisek za nízké ceny!

Kontakty

 Klub BK SAK LOŽISKA

 ZKL Group

 NSK

  Rychlé hledání

Sankce vůči Rusku a jejich možné dopady na ložiskový průmysl

13. 8. 2014 - Právě přijaté ekonomické sankce EU vůči Rusku nesporně přinesou mnohé negativní dopady na různá odvětví české ekonomiky, především strojírenského průmyslu. Dotknou se také ložiskového trhu, jehož zákazníci a koneční uživatelé patří mezi hlavní odběratele ložisek? Přinášíme souhrn aktuálních mediálních ohlasů.

S platností od 31. 7. 2014 schválily koncem července členské státy Evropské unie zpřísnění hospodářských sankcí vůči Ruské federaci v souvislosti s jejím údajným vměšováním během krize na Ukrajině ( Týden.cz, Novinky.cz,  29. 7. 2014).

Podle informací Hospodářské komory ČR může mít největší vliv zákaz vývozu zboží dvojího určení, které lze použít jak pro civilní, tak i pro vojenské účely. Tato oblast zahrnuje vybrané oblasti jako obráběcí stroje, některé chemické výrobky, či motory pro letecký průmysl. Řada našich strojírenských firem je primárně orientována na ruský trh. S ohledem na většinový podíl strojů a dopravních prostředků v našem vývozu do Ruska může dojít vlivem sankcí ke ztrátě zakázek a ke snížení našeho vývozu. V případě konkrétních českých firem může dojít k problémům s uplatněním části jejich výrobní produkce na zahraničních trzích a tím i ohrožení části pracovních míst v těchto firmách. Podle prvotních odhadů by se vliv sankcí mohl nejvíce odrazit na českých firmách, které mají v Rusku zásadnější spolupráci jako například Kovosvit, Lom Praha, Alta, TOS Varnsdorf a další.

Sankce mohou také poškodit české firmy zprostředkovaně např. vzhledem k významu našich ekonomických vztahů s Německem, jehož vývoz do Ruska postupně klesá. V této věci je pravděpodobné, že české firmy budou mít méně příležitostí podílet se na subdodávkách pro německé podniky, jež dodávají svoji finální produkci na ruský trh, uvádí Hospodářská komora ČR ve svém prohlášení.

Podle grafu na webu ČT24 představuje strojírenská výroba klíčovou část vývozu EU do Ruska a společně s průmyslovým zbožím se podílí na více než dvou třetinách celkové produkce vývozu ( Dopady sankcí: Firmy přijdou o 2,5 miliardy, předpovídá Mládek, ČT24.cz, 8. 8. 2014). Podle informace ČTK, která cituje zdroj z ČSÚ dosahuje procentuální podíl České republiky na zahraničním obchodu s Ruskem v porovnání s ostatními státy Evropské unie výše 4,4% u dovozu a okolo 3,1% u exportu ( České noviny, 30. 7. 2014).

Sankce Evropské unie vůči Rusku pak podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka povedou k poklesu tržeb českých firem o asi 2,2 miliardy korun a ohrožení 700 pracovních míst. Odvetné sankce Ruska pak ohrozí tržby ve výši 300 milionů korun a 130 pracovních míst.

Například v Olomouckém kraji se problém sankcí týká především strojírenských podniků, pro které je odbyt v Rusku často velmi důležitou částí byznysu, píše iDnes ( Sankce ohrozí v Olomouckém kraji nejvíc strojírenství, na Rusko cílí, iDnes, 11. 8. 2014).

Dá se očekávat, že v souvislosti se sankcemi Evropské unie se v Rusku naše obchody ztíží a bude se tam hůře investovat, i když na vývoz našich výrobků do Ruska embargo neplatí,“ řekl předseda představenstva litovelské papírenské firmy Papcel David Dostál. Čeká, že v Rusku tak ubude zakázek. „Bude těžké říct, do jaké míry to bude odveta za evropské sankce a do jaké míry skutečnost, že pokud v zemi není klid, investuje se obecně méně,“ vysvětlil Dostál.

Určité dopady očekává také firma Unex z Uničova, která si nedávno otevřela obchodní zastoupení právě v Moskvě. „Dřív nebo později se nás to dotkne právě proto, že někteří z našich velkých zákazníků budou na ruském trhu odmítnuti,“ popsal mluvčí Unexu Boris Keka.

Ruský průmysl již na tuto situaci reaguje a zvažuje odvetná ekonomická opatření. V minulém týdnu vzbudilo pozornost prohlášení ruského prezidenta, který vyzval k urychlenému vývoji motorů pro malé letouny, které by nahradily dosavadní dodávané motory české výroby (Putin zdraví Česko. Motory do letadel si vyrobíme sami, říká, Aktuálně.cz, 4. 8. 2014 a Zbavme se českých motorů u malých letadel, potřebujeme ruské, vyzval Putin, Novinky.cz, 4. 8. 2014).

 

Motory pro malé letouny a vrtulníky vyvíjí v České republice První brněnská strojírna (PBS) ve Velké Bíteši. Díky dodávkám pro letecký průmysl firma loni zvýšila tržby o více než 100 miliónů korun na rekordní 1,2 miliardy. Rusko je pro PBS významným zákazníkem a firma se podle informací z minulého týdne obává, že sankce vyhlášené Evropskou unií mohou dodávky do Ruska zablokovat. "Znamenalo by to ztráty od desítek do stovek milionů korun. Rusko je pro nás největší trh a je to důležitá část našeho výrobního programu," řekl minulý týden serveru iDnes.cz generální ředitel PBS Milan Macholán.

Jelikož sankce míří na produkty jak s vojenským, tak i civilním využitím, podle Jiřího Hynka z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu by bylo nejhorší, pokud by embargo EU dopadlo právě na nevojenské technologie. Na názorově vyhraněném serveru Parlamentní listy ( Drastické dopady sankcí proti Rusku? Ublíží hlavně nám a Západu, Putin si poradí, naříká expert, Parlamentní listy, 24. 7. 2014) zavedení sankcí tvrdě kritizuje:

Jestliže na tohle všechno bude uvaleno embargo, tak si dovolím tvrdit, že to tvrdě pocítí i Česká republika," uvedl Hynek a začal vypočítávat regiony, kde by absence zakázek z Východu mohla způsobit problémy. Například ve Velké Bíteši je podle něj ohroženo 700 pracovních míst, nebo v Sezimově Ústí 1500 míst. Proto by si podle něj měli dát čeští diplomaté pozor, aby neublížili českému průmyslu. Ten do Ruska z vojenské techniky vyváží víceméně jenom náhradní letecké komponenty. Zásadní jsou ale právě duální technologie, konkrétně obráběcí centra, některé chemické výrobky, nebo motory pro letecký průmysl. Existují prý už i studie na to, že žádné sankce nepomohly těm, kteří je zaváděli, ale spíše těm, kteří jimi měli být postiženi.

 

Žijeme v globálním světě. Dneska nerozhoduje výrobce, komu to prodá, ale nakupující, od koho si to koupí," upozornil. „Úředníci Evropské unie jsou úplně odtržení od reality a hrají si na něco, co ve skutečnosti vůbec nemohou ovlivnit," vyjádřil se dále o plánovačích sankcí.

V této souvislosti Svaz průmyslu a dopravy vyzval vládu k vytvoření krizového štábu, který by celou situaci okolo sankcí a možných dopadů na českou ekonomiku a zaměstnanost monitoroval ( Podnikatelé žádají krizový štáb a kurzarbeit. Kvůli sankcím, Aktuálně.cz, 8. 8. 2014).

Jak uvedla včera Česká televize v pořadu Události (12. 8. 2014 http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10253214196-zpravy-v-16, čas 9:37 min.), mezi sankcemi nejvíce ohrožené firmy patří strojírenské podniky a firmy spojené s plynárenským a ropným průmyslem, dále podílející se na dodávkách či výrobě vrtných souprav nebo ropných plošin, či dalších citlivých technologií pro ropná odvětví, nebo obory s nimi související. Konstatovali to účastníci setkání zástupců státu a exportérů, které v úterý 12. 8. 2014 pořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ohroženým podnikům doporučili hledání nových trhů jako jsou státy Latinské Ameriky nebo další země postsovětského společenství nezávislých států.

 

Podle četných vyjádření exportérů, přítomných na včerejším setkání, budou mít sankce na některé podniky velmi tvrdé dopady ( Exportéři se bojí stamilionových ztrát, schůzka na ministerstvu jim příliš nepomohla, ihned.cz, 13. 8. 2014). Dle jejich názorů je sporné především vymezení zboží tzv. dvojího určení. U firem, jejichž export do Ruska činí až 20-25% produkce, mohou ztráty dosahovat výše až v řádech stomiliónů korun ročně

Další schůzka exportérů s představiteli průmyslových podniků i státu by se měla uskutečnit 21. 8. 2014 v Černínském paláci. O tom, jaký bude další vliv sankcí vůči Ruska na český ložiskový průmysl, a to konkrétně v moravskoslezském regionu, budeme naše čtenáře a návštěvníky našeho webu informovat.

Fotografie

Koláž: Repro ČT/SAK

Copyright © 2007-2010 ART OF PRODUCTION, Česká Republika. Veškerá práva vyhrazena.

HomepageArchiv článkůVyhledej článekZpráva z webu SAK-LOZISKA.CZRegistracePro registrované

Homepage
Archiv článků
Vyhledej článek
Zpráva z webu SAK-LOZISKA.CZ
Registrace