SAK ložiska - ložiska, ložisková tělesa, ložisková pouzdra

sak-loziska.cz

 

Hlavní menu

O naší firmě
Prodejna: 558 694 894
E-SHOP SAK LOŽISKA
Kontakty
Aktuální sklad
Certifikáty
Sortiment ložisek
Koneční uživatelé ložisek
Obchodní firmy
ZKL v praxi
Aktuality
Speciální nabídka ZKL
Katalog ZKL ke stažení
E E T

Poslední články

Anketa

Partneři portálu


Náš tip

http://sak-loziska.cz/?skategorie=40

Výprodej ložisek za nízké ceny!

Kontakty

 Klub BK SAK LOŽISKA

 ZKL Group

 NSK

  Rychlé hledání

Odhady dopadů sankcí na průmyslové podniky v regionu se různí

25. 8. 2014 - Míra případných finančních ztrát průmyslových podniků v důsledku vzájemných sankcí mezi Evropskou unií a Ruskem se v odhadech ekonomických expertů, zástupců průmyslu a českých politiků navzájem podstatně liší.


Dle výsledků ankety, kterou zpracoval Svaz průmyslu a dopravy se výše ztrát českých a moravských průmyslových firem může pohybovat v krátkodobém horizontu v řádech desítek miliard korun, v dlouhodobém výhledu pak až v řádech stovek miliard. Uvádí to ekonomický server Finanční noviny ( Svaz: Ztráty průmyslníků kvůli sankcím mohou být v desítkách miliard, Finanční noviny, 20. 8. 2014 a Sankce mohou znamenat ztrátu desítek miliard, bojí se podniky, ČT24, 20. 8. 2014).

V materiálu Svazu se dokonce hovoří o dvou firmách, které očekávají ztráty až v řádech bilionů ( Čeští průmyslníci: Kvůli sankcím můžeme přijít o desítky až stovky miliard korun, iHned.cz, 20. 8. 2014)

"Vyčíslit celkové ztráty je velmi obtížné. Škody budou pravděpodobně narůstat postupně a pro samotné firmy je těžké je přesněji kvantifikovat. Jen podle odhadu, vycházejícím z podkladů necelé stovky firem, z nichž přibližně čtvrtina ještě nedokázala dopady vyhodnotit, vyšla částka přímých dopadů na zhruba deset miliard korun," uvádí materiál svazu, který má ČTK k dispozici.

Ostře to kontrastuje s původními vládními odhady, které předpokládaly ztrátu firem ve výši 2,5 miliardy korun ( Dopady sankcí: Firmy přijdou o 2,5 miliardy, předpovídá Mládek, ČT 24, 8. 8. 2014).

Naopak prezident Zeman se víceméně ztotožnil s odhadem Svazu průmyslu a dopravy a varoval před hrozbou ztrát ruských a ukrajinských trhů. Ve svém vystoupení prohlásil, že míra finančních ztrát v důsledku sankcí a případné následné eskalace rusko-ukrajinského konfliktu může dosáhnout až desítek miliard ( Zeman: Sankce mohou eskalovat konflikt, hrozí nám miliardové ztráty, iDnes.cz 21. 8. 2014).

Z výsledků ankety také vyplynulo, že jedna třetina firem souhlasí se sankcemi a dvě třetiny jsou proti zavedení sankcí EU proti Ruské federaci. Přitom velká část podniků, které souhlasí se sankcemi, je nebo bude těmito sankcemi přímo zasažena.

Mezi takové společnosti patří i některé strojírenské podniky na Moravě a ve Slezsku. Například firma Sigma Pumpy Hranice, která je na ruském trhu do velké míry závislá, již mírný odbytu pocítila.


„Záleží na tom, jak se bude dál vyvíjet ekonomika Ruska, a jak budou reagovat na situaci naši stávající zákazníci. Na ruském trhu jsme závislí, protože do země dodáváme velká plunžrová čerpadla, určená jak pro chemický, tak pro petrochemický průmysl," říká v rozhovoru pro Přerovský deník ředitel firmy Pavel Tichý ( Špatné vztahy s Ruskem pocítí i firmy na Přerovsku a Hranicku, 13. 8. 2014).

 

V ohrožení jsou také automobilky, u nichž závisí na tom, zda Rusko přijme zvažované embargo také na dovoz aut ( Hrozba pro automobilky. Rusko zvažuje embargo na dovoz aut, Lidové noviny, 18. 8. 2014). V regionu severní Moravy by se to dotklo především nošovické automobilky Hyundai.

Naopak společnost PSP Engineering z Přerova pokles exportu zatím nijak nezaznamenala a ani jej neočekává. Jak tvrdí ředitel firmy Jaroslav Koutňák, vše se odvíjí od komodity, kterou ta která firma exportuje: „Náš byznys obnáší stroje na výrobu stavebních hmot. Nedodáváme zboží na maloobchodní trh, ale investorům a firmám, které mají dlouhodobé plány. Tento typ zboží není citlivý na politická rozhodnutí," vysvětlil.

Pro firmy, které očekávají tvrdé následky sankcí pro svou ekonomiku, připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu soubor konkrétních rad, které by mohly co nejvíce snížit možné dopady a rizika spojené se sankcemi ( Ministerstvo radí firmám, jak se vypořádat s důsledky sankcí vůči Rusku, BusinessInfo.cz, 15. 8. 2014).


Ministerstvo také nově vytvořilo funkci státní tajemníka pro evropské záležitosti a šéfa pracovní skupiny, jehož náplní je monitoring dopadů sankcí na český průmysl. Podle Tomáše Prouzy, který tuto funkci nově zastává, pocítí české firmy první dopady sankcí až za půl roku až rok ( Prouza: Strojírenské firmy pocítí první dopady za půl roku, za rok, ČT24, 18. 8. 2014).


Jedním z hlavních cílů týmu, v němž jsou mimo jiné zástupci ministerstev zahraničí, financí, zemědělství a průmyslu, je pomoci firmám otevřít nové trhy, kam by mohly svou produkci vyvážet.

Problémy mohou nastat zejména v oblasti energetiky a investičních celků. Potíže by podle zástupců firem mohly nastat například při dodávkách obráběcích a tvářecích strojů. Mezi nejvíce postižená odvětví průmyslu patří podle odpovědí exportérů strojírenství, energetika, chemický a petrochemický průmysl nebo technologie pro zemědělství a potravinářství. V oblasti strojírenství jde mj. o výrobu CNC obráběcích center, zvedací zařízení pro metalurgický průmysl, dopravní prostředky či výrobu strojů a zařízení pro těžbu a úpravu nerostných surovin.

Jakkoli političtí reprezentanti i zástupci průmyslu docházejí při pokusech o vyčíslení dopadů a analýz důsledků pro ekonomiku, zaměstnanost a fungování firem k odlišným závěrům, je třeba ocenit jejich snahu analyzovat problém a najít řešení. To ekonomičtí experti v médiích předvádějí při odhadech dopadů sankcí svá obvyklá rétorická cvičení, kterými prokazují jen naprostou nemohoucnost a odtržení od reality. Příkladem budiž David Marek ze společnosti Deloitte, který si v komentáři pro iDnes dovolil bezúčelně zaspekulovat:

"Některé exportní firmy samozřejmě zhoršení kondice ruské ekonomiky a pokles poptávky zabolí více, jiné méně." Dle něj jsou přímé obchodní vazby mezi ČR a Ruskem jsou relativně malé. Vývoz do Ruska se na celkovém českém exportu podílí méně než čtyřmi procenty. (KOMENTÁŘ: Sankce nemají vítěze, jen poražené. Mezi ně se zařadí i Česko, iDnes.cz, 8. 8. 2014)

V komentáři pro Týden trochu už trochu upřesňuje, i když jeho závěr se ani zdaleka neblíží názorům vládních expertů, nebo zástupců průmyslu:


"Odhadnout dopady na tuzemskou ekonomiku není jednoduché, myslím, že by se mohlo dojít k propadu HDP maximálně v řádech nižších desetin procenta." ( Týden.cz, Nejistý byznys na východě, 18. 8. 2014).

Prokazuje se tak, že někdejší sebejistota mediálně známých ekonomických expertů je po zkušenostech z doby ekonomické krize, kterou před 6 lety nebyli schopni nejen předvídat, ale poté ani připustit její vypuknutí, už dávno pryč.

Použité zdroje:
Finanční noviny
iHned.cz
Týden
Idnes.cz
BusinessInfo
ČT24

Deník

Lidové noviny

SPECIÁL: Sankce EU proti Rusku - informace pro exportéry

Fotografie

Koláž: SAK/BearingNet

Copyright © 2007-2010 ART OF PRODUCTION, Česká Republika. Veškerá práva vyhrazena.

HomepageArchiv článkůVyhledej článekZpráva z webu SAK-LOZISKA.CZRegistracePro registrované

Homepage
Archiv článků
Vyhledej článek
Zpráva z webu SAK-LOZISKA.CZ
Registrace